Образ Пресвятої Діви Марії Ченстоховської

Згідно з легендою, Ченстоховська ікона відноситься до ікон Пресвятої Богородиці, які написав апостол Лука. У 326 році, коли свята Олена відвідала Єрусалим для поклоніння святим місцям, вона, за переказами, отримала цю ікону в дар і привезла її до Константинополя. На думку мистецтвознавців, ікона створена у Візантії в IX-XI століттях.

Достовірно історія ікони простежується з кінця XIII століття, коли галицько-волинський князь Лев Данилович перевіз ікону в місто Белз, де вона прославилася численними чудесами. Після завоювання Польщею західно-руських земель, включаючи Галицько-Волинське князівство, польський князь Владислав Опольський в 1382 року переніс ікону на Ясну Гору, близько Ченстохови, у знову побудований монастир паулінів. Ікона з цього часу отримує свою нинішню назву.

На початку XV століття монастир зазнав нападу гуситів і був розграбований, однак чудотворний образ дивом був врятований. За однією з версій, два шрами на іконі залишилися від ударів шабель гуситів.

У тисяча шістсот п’ятьдесят-п’ять році Ясну Гору обложили шведи, захопили до того моменту майже всю Польщу. Героїчна оборона монастиря, яка, незважаючи на велику перевагу ворогів в чисельності, змусила шведів зняти облогу, і порятунок святині викликали великий патріотичний підйом в країні, який привів до вигнання шведів з Польщі. Ці події барвисто описані на сторінках роману Генрика Сенкевича “Потоп”. Король Ян Казимир проголосив 1 квітня 1656 у Львові Божу Матір Ченстоховську королевою і покровителькою Польщі.

Велика пожежа, що трапилася в Ченстоховському монастирі в 1690 році, завдала великої шкоди обителі. Святу ікону встигли винести, але все ж вона виявилася пошкодженою гаром і подряпаної. Католицькі реставратори кілька разів намагалися відреставрувати ікону так, щоб шрамів на щоці не було видно, але криваві рубці проступали знову. Можливо саме тоді святу ікону “окатоличили”, тобто, первозданному вигляду, написаному в грецькій манері, додали готичні риси – неканонічні кольору в шатах Богонемовля і Божої Матері, розшиті золотими ліліями.

У 1717 року Ченстоховська ікона Богородиці була “коронована”, тобто остаточно і урочисто було зроблено визнання особливої важливості святої ікони, що виражається в чудодійній Божественній силі, що через неї виявляється, і на святій іконі на голови Богонемовля і Матері Божої були покладені корони, надіслані з Рима папою Климентом XI. Після чого ікона була офіційно визнана у латинян чудотворною.

« »
Скринька для пожертв

Парафія святого Миколая

Copyright © 1898-2022 Усі права застережено.

Повне або часткове використання матеріалів сайту дозволяється лише за умови посилання
(для інтернет-видань - гіперпосилання) на https://www.snicola.net