Конфірмація (Миропомазання)

Конфірмація – лат., від confirmare затверджувати. У таїнстві Миропомазання (Конфірмації) християнин, який отримав нове народження за допомогою Хрещення, знаходить благодатні дари Святого Духа, що був даний апостолам – і через них усієї Церкві – в день П’ятидесятниці.

Своїм походженням цей обряд зобов’язаний апостольській практиці переказування дару Святого Духа через покладання рук (Діян 8:12-17). У стародавній церкві Конфірмація (Миропомазання) здійснювалася безпосередньо після хрещення, і за нею відразу ж слідувало Перше Причастя (в рамках єдиної церковної служби). Ця практика зберігається в православних церквах, де Конфірмація відбувається над немовлятами та здійснюється олією (миром), освяченим єпископом.

На Заході Конфірмація об’єднувалася з Хрещенням аж до епохи Середньовіччя і на відміну від православ’я здійснювалася єпископом. У 1215 році IV Латеранський собор схвалив практику відкладання Конфірмації до досягнення дитиною свідомого віку. Тому ті, хто прийняв Хрещення в дитинстві, проходять тривалу підготовку до цього Таїнства. «Щоб прийняти Миропомазання, потрібно перебувати в стані благодаті. Слід перед цим приступити до таїнства Покаяння, щоб очистити себе для прийняття дару Духа Святого. Особливо інтенсивна молитва повинна підготувати людину смиренно і з відкритістю прийняти силу і благодатні дари Духа Святого.» (ККЦ. 1310). При Миропомазанні є присутній восприємник (або восприємниця): по можливості, цю функцію слід виконувати одному з хрещених.

У Католицькій церкві Конфірмацію здійснює єпископ, хоча в особливих випадках він може делегувати цю свою владу священикові. Під час цього Таїнства молитва про дарування Святого Духа супроводжується покладанням рук на голову кандидата і помазання його чола святим миром (з єлею і різних ароматів), який разом з благословенням єлею оголошуваних і єлеєм хворих, освячується єпископом вранці Великого Четверга або в один з попередніх йому днів на Месі освячення мира та благословення єлею. При помазані служитель таїнства вимовляє: «N (ім’я), прийми знамення дару Святого Духа».

Місцями зберігся середньовічний звичай супроводжувати Миропомазання алапа – символічним напуттям у вигляді ляпанцю по щоці.

Згідно з католицьким вченням Хрещення і Миропомазання (так само як і Священство) закарбовують того, хто прийняв ці Таїнства незгладимою печаткою і тому не можуть бути повторені.

Більшість протестантських церков скасувало таїнство конфірмації, виняток становлять лише деякі лютеранські церкви, що зберегли його як обряд.

ККЦ (Катехизм Католицької Церкви) про Таїнство Миропомазання – стаття друга пп.1285 – 1321

« »
Скринька для пожертв

Парафія святого Миколая

Copyright © 1898-2023 Усі права застережено.

Повне або часткове використання матеріалів сайту дозволяється лише за умови посилання
(для інтернет-видань - гіперпосилання) на https://www.snicola.net