Святий апостол Яків Заведеїв

«Сини грому» – так називали Якова і його брата Іоанна Богослова, синів Зеведеївих. Серед дванадцяти апостолів Господь особливо відокремлював Петра, Іоанна та Якова. Саме вони були з Іісусом коли Він воскресив дочку Іаїра, під час преображення на горі Фавор, саме їх прикликав аби чували разом з ним в Гетсиманському саду.

Перебуваючи з Вчителем, учні не тільки бачили багато чудес власними очима, але і навчалися від Нього терпеливості, думати та користуватися розумом, прощати та любити. Ісус добре знав своїх учнів, їх невпевненість у вірі, а деколи надмірну впевненість у себе, необ’єктивність і поривчастість, та це не заважало Йому довіряти їм, відправляти проголошувати добру новину. Ніхто не в змозі виконувати настанови Господа, якщо не буде мати Святого Духа. Богові достатньо якщо ти будеш слухати Його і відповідати на Його запрошення.

Святий Яків відповів на заклик Господа, пішов за Ним, навчався в Нього, а після зішестя Святого Духа виконував місію до якої був призначений – він сміливо і відкрито проголошував навчання Ісуса, викривав книжників і фарисеїв використовуючи Святе Письмо; проповідував в різних країнах, а під кінець повернувся до Єрусалима.

Не в стані протистояти слову апостола, юдеї заплатили Гермогену, який був знаним філософом-волхвом, аби той в диспуті спростував навчання Якова про Христа-Месію. Гермоген спочатку відправив до апостола свого учня Філіпа, який проник ся доброю новиною та увірував у Спасителя. Пізніше Гермоген, переконавшись в силі Божій, прийняв святе хрещення, спалив усі свої магічні книжки і до кінця життя був ревносним послідовником Христа.

У 44 року в Єрусалимі без жодного судового розгляду святого Якова було засуджено на смерть по доносу невіруючих юдеїв. Вислухавши вирок, апостол продовжував сміливо свідчити про Спасителя. Йосія, один з донощиків, був вражений відважністю апостола, а коли Якова повели на страту, Йосія розкаявся і впав до ніг святого благаючи про прощення. «Мир тобі і прощення» – відповів святий підіймаючи і даруючи братній поцілунок. Йосія привселюдно визнав віру в Христа-Спасителя і був страчений разом з апостолом.

Одного разу Соломея, мати «синів грому» звернулась до Ісуса з проханням про своїх синів, аби сидіти їм поряд з Господом в Царстві. Чи мала вона на увазі Небесне Царство, чи говорила про земне, та Христос запитав – чи в змозі вони випити з тієї чаші, що і Він? Поривчасті з природи, брати не роздумуючи про що йдеться відповіли – так, зможемо! Це був їх вибір, їхнє «Амінь», їх згода на те, що Господь приготував їм. Одними з перших вони залишили земне життя, залишаючись вірними Господу та обітниці. Святий Яків також підтримує тих, хто в запалі сказав Господу «так», а згодом побачив, що сил не вистачає, що все не так, як вдавалося спочатку.

У візантійському і давньоруському мистецтві апостол Яків Зеведеїв зображується у вигляді старця з чорними коротким волоссям, невеликою бородою і вусами, в хітоні і гиматии. Як правило, його зображення зустрічаються в композиціях, присвячених подіям євангельської історії, в яких він брав участь. Одне з ранніх зображень апостола представлено в сценах «Множення хлібів», «Моління про чашу» і «Поцілунок Іуди» в мозаїках церкви Сант-Аполинаре Нуово в Равенні, виконаних близько 526 року. Атрибути святого – книга, меч, кий паломника та дорожня торба. І особливий атрибут – мушля, що символізує паломництва до Компостела.

Мощі святого Якова знаходяться в Компостела в Іспанії, де він був першим єпископом. Він є покровителем іспанців і португальців, паломників і рицарських орденів, лікарень та тих, хто бореться з ісламом.

« »
Скринька для пожертв

Парафія святого Миколая

Copyright © 1898-2022 Усі права застережено.

Повне або часткове використання матеріалів сайту дозволяється лише за умови посилання
(для інтернет-видань - гіперпосилання) на https://www.snicola.net