Святий Лаврентій, диякон і мученик

Про святого Лаврентія відомо небагато. Його перший життєпис, складений, очевидно, незабаром після прийняття ним мученицького вінця, на який пізніше посилалися багато його біографів, наприклад, Пруденций, були втрачені, і найраніший за часом його життєпис відомий сьогодні, відноситься до IV століття.

Проте ми знаємо, що Лаврентій народився в місті Оска в Іспанії близько 225р. і походив з родини християн. В одному з його пізніших життєписів відтворюється його діалог з Валеріаном, в якому він говорить, що з дитинства навчений поклонятися правдивому Богові. Він був учнем архідиякона Сикста, і при обранні Сикста Єпископом Риму (після того як прийняв мученицьку смерть Папа Стефан) був висвячений в диякони. При Сиксте він виконував обов’язки архіваріуса і скарбника, а також, відповідно до обов’язків дияконів древньої Церкви дбав про бідних і займався роздачею милостині.

Легенда розповідає, що під час страти Сикста, Лаврентій скаржився про те, що вмирає за Христа не він, а Сікст, втішаючи його, казав, що незабаром вони зустрінуться біля Престолу Бога. У той же день Лаврентій був заарештований і поміщений у в’язницю. Тут був якийсь грек Луціллій, що знаходився у в’язниці так давно, що «від сліз осліп». Так як він давно бажав хреститися, Лаврентій хрестив його і сліпий прозрів. Інші в’язні також стали підходити до Лаврентія, і він зціляв їх. Начальник в’язниці Іполит, бувший свідком цих чудес, вражений тим, що відбувається, також побажав хреститися, і був хрещений разом з усім своїм домом. Звершилося чудо дивовижніше, ніж чудо фізичного зцілення – зцілення душі, яке не несло наверненим ніякої зримої вигоди, більш того, піддавало їх смертельної небезпеки. Однак бажання знайти порятунок і життя вічне було сильніше природного страху смерті.

Тим часом, римська влада, яка знали про те, що Лаврентій був розпорядником майна Церкви, зажадала, щоб він віддав «скарби християн» у розпорядження імператора. Лаврентій погодився з тим, що у Церкви і справді є скарби, але попросив дати йому три дні, щоб зібрати їх і доставити імператорові. Його відпустили. Через три дні, роздавши всю власність Церкви бідним, він зібрав жебраків, калік, вдів і сиріт і привів їх до префекта. «Ось, – сказав він, – справжній скарб Церкви, і той, хто вкладає свій маєток в них, знайде скарб на небесах».

Розгніваний префект наказав бити святого залізними палицями з гачками на кінцях, вимагаючи від нього зречення від Христа і принесення жертви язичницьким богам, але той залишався непохитний і дякував Богові за те, що удостоївся бути співучасником Його страждань і страждань мучеників навіть тоді, коли земля під ним вся просякла його кров’ю. Під час катувань Лаврентія один з присутніх при цьому римських воїнів на ім’я Роман, дивуватися стійкості диякона, раптово побачив прекрасного, що світиться неземним світлом юнака, витирає кров з пораненого тіла Лаврентія. Коли кати, втомившись, відвели мученика назад до в’язниці, воїн прийшов до нього і просив хрестити його, бо увірував. Прийнявши хрещення, він негайно оголосив себе християнином і був страчений.

Легенда розповідає, що, сподіваючись зломити дух Лаврентія, його кати придумали для нього особливо болісну смерть – поклали його на металеву решітку і розвели під нею вогонь, так, щоб він помирав, повільно підсмажуючись. Легенда розповідає, що дивовижна стійкість і своєрідне почуття гумору не залишили Лаврентія і тут, і що, звертаючись до мучителів, він сказав: «Переверніть мене, з цього боку я вже зажарився». Нарешті, перенісши всі муки і молячись про звернення язичницького Риму, він слідом за своїм учителем Сикстом, дияконами Фелікіссімом і Агапітом і своїм хрещеником, римським воїном Романом, зійшов до Престолу Творця. Свідки його страти були вражені спокоєм і сяйвом, що виходили від його мертвого обличчя. Через три дні був убитий і воскрес до вічного життя хрещений ним святий Іполит. Мужність святого Лаврентія і його мученицька смерть, за свідченням Пруденція, парадоксальним чином вплинули на сучасників – ті, кого кати розраховували залякати і відвернути від християнства, запалилися духом, і кількість християн не зменшилася, а збільшилася.

Святого Лаврентія поховали, відслуживши над його тілом Божественну літургію, на кладовищі в Кампо Верано на Віа Тібуртіна. Святого шанують як покровителя дияконів, бібліотекарів, школярів, студентів, зброярів, пивоварів, кондитерів, кухарів і прачок. Його святому заступництву приписують принаймні дві великі перемоги християнських армій – в 955р. при Ліхфельде і в 1557р. при Сен-Квентіні.

Римсько-католицька церква згадує святого Лаврентія 10 серпня.

« »
Скринька для пожертв

Парафія святого Миколая

Copyright © 1898-2022 Усі права застережено.

Повне або часткове використання матеріалів сайту дозволяється лише за умови посилання
(для інтернет-видань - гіперпосилання) на https://www.snicola.net