Свята Тереза від Дитятка Ісуса

st_teresa_od_dzieciatka_jezus(3)Свята Тереза від Дитятка Ісуса, звана також «Малою Терезою» або «Терезою з Лізьє», народилася в ніч з 2-го на третє січня 1873р. в Алансоні (Нормандія). Тереза була дев’ятою дитиною у Зели і Луї Мартенів, з яких вижило тільки п’ять дочок. Коли їй було 4 роки, померла її мати і вихованням доньок зайнявся батько. Після смерті матері Тереза обрала своєю Матір’ю Пресвяту Діву Марію. У тому ж, 1877р. Луї Мартен переїхав з дочками в Лізьє.

25 березня 1883р. десятирічна Тереза ​​тяжко захворіла. Хвороба тривала до 13 травня. За її власним визнанням, Терезу чудесним чином зцілила Матір Божа. У 1884р. Тереза ​​приступила до першого Причастя і надалі при кожному святому Причасті радісно повторювала: «Уже не я живу, але живе в мені Христос» (Гал 2:20). У тому ж році вона прийняла таїнство миропомазання. Рік потому вона записала у своєму щоденнику, що під час Різдвяного Богослужіння пережила «повне навернення». Тоді вона вирішила повністю забути про себе і присвятити себе Ісусу і справі порятунку душ. Стала відчувати ворожість і відразу до мирських задоволень і розваг. Її охопила жага молитви, єднання з Богом. Так почалося її велика дорога до святості. Їй було тоді ледь 13 років.

Незабаром після того був засуджений на смерть відомий розбійник, який наводив страх на всю округу Пранзіні. Терезі було 14 років. З газет вона дізналася, що злочинець не допускав і думки про примирення з Богом і вирішила придбати його душу для Ісуса. Вона стала від усього серця молитися про його навернення. Почала жертвувати в цій інтенції особливі справи покаяння і умертвіння. Волала: «Я впевнена, Боже, що Ти пробачиш цю бідну людину … Це мій перший грішник. Зроби мені радість, зроби так, щоб він подав якийсь знак розкаяння ». Настала година кари, але навіть тоді розбійник відмовився від священика. Однак, на подив усіх, коли його вже підвели до гільйотини, він несподівано повернувся до священика, попросив дати йому хрест і став його цілувати. Дізнавшись про це, Тереза ​​радісно вигукнула: «Ось мій перший син!»

st_teresa_od_dzieciatka_jezus(1)Коли Терезі виповнилося 15 років, вона постукала у браму кармелітського монастиря (де вже знаходилися дві її старші сестри), проте настоятелька подивившись на щуплу і занадто юну дівчину відмовила їй у прийомі, побоюючись, що та не витримає важких умов життя. Тереза ​​не здалася, вона стала шукати допомоги у місцевого єпископа. Той послався на канонічне право, що не дозволяло вступити в монастир в такі юні роки. Тоді вона скористалася єпархіальним паломництвом до Риму, куди вирушила разом з батьком. Тут, коли їх представляли Папі, який якраз справляв 50-річний ювілей свого священства, Тереза ​​впала перед ним на коліна і вигукнула: «Святіший Отець, дозвольте мені на честь Вашого ювілею поступити в Кармель в мої 15 років!» Лев XIII не захотів йти проти правил, однак наполегливість Терези, безсумнівно, сприятливо відбилася на її долі, і вже через рік її бажання здійснилося.

st_teresa_od_dzieciatka_jezus(2)Відразу після вступу в монастир Тереза ​​прийняла постанову: «Хочу бути святою». У січні 1889р. відбулося її одягання в чернечий одяг і вона отримала ім’я Терези від Дитятка Ісуса і Святого Лику. (Додавати до свого імені будь-які священні імена або назви – стародавній кармелітський звичай, завдяки якому кармеліт або кармелітка висловлюють свою особливу посвяченість. Так, св. Тереза ​​Велика називалася Терезою від Ісуса). Її другою ухвалою було: «Я прийшла сюди, щоб рятувати душі, і насамперед, щоб молитися за священиків».

У 1890р. вона склала вічні обіти. Через два роки її востаннє відвідав батько. На той час у нього почався розумовий розлад, але він ще був в змозі пізнати свою дочку, і сказав їй на прощання: «До зустрічі на небі!» (Слова виявилися пророчими: 19 жовтня 2008р. Папа Бенедикт XVI проголосив блаженними Зели і Луї Мартенів). Настоятелька оцінила надзвичайні чесноти молодої черниці, вже через три роки після обітниць, доручивши Терезі посаду наставниці послушниць. Цей обов’язок Тереза ​​виконувала до самої смерті, а саме 4 роки).

У чернечому житті вона проявляла дивовижну духовну зрілість. Намагалася досконало виконувати всі, навіть самі найменші обов’язки. Такий шлях до досконалості вона називала «малим шляхом духовного дитинства». Бачачи, що люди забули про Божу любов, вона віддала себе Богові як жертву за порятунок світу. Свої переживання і страждання вона чудово описала в книзі «Історія однієї душі».

st_teresa_od_dzieciatka_jezus(4)До початку своєї смертельної хвороби Тереза ​​піддавалася вельми суворому поводженню з боку настоятельки (що змінила на цій посаді її рідну сестру), яка вважала, що Тереза ​​вступила в Кармель по легковажності. Її постійну посмішку вона брала за несерйозне ставлення до своїх обітниць. До того ж літня черниця, за якою доглядала Тереза, не говорила ні слова подяки, зате часто її лаяла і постійно множила свої вимоги. Однак Тереза ​​раділа цим хрестам, оскільки бачила в них можливість принести Богу прекрасний дар.

За рік до смерті у Терези стали з’являтися явні симптоми сильно запущеного туберкульозу: висока температура, слабкість, відсутність апетиту і навіть кровохаркання. Перше таке кровохаркання стривожило весь монастир в ніч з Великого Четверга на Велику П’ятницю. Незважаючи на це, сестра Тереза ​​продовжувала виконувати всі покладені на неї обов’язки: наставниці послушниць та доглядальниці при літній черниці. Зима 1896/1897рр. видалася виключно суворою. Монастир, однак, не опалювався. Для Терези це стало справжніми тортурами. Її мучив важкий кашель і задуха. Настоятелька недооцінила її стан. Її не помістили в монастирський лазарет і навіть не викликали до неї лікаря. Це було зроблено тільки тоді, коли її стан був вже безнадійним. До того ж, до хворої застосовували драконівські методи лікування, такі, як банки. З зраненими плечима і грудьми їй доводилося займатися звичайними чернечими справами і умертвіннями, у тому числі пранням. У лазарет її помістили тільки в липні 1897р. і там, після кількох тижнів жахливих страждань, вона померла 30 вересня того ж року, сказавши перед смертю: «Я хочу, перебуваючи на небі, робити добро на землі. Після смерті я пошлю на землю цілий дощ з троянд». (Ці слова теж виявилися пророчими: числа навернених її щоденником, прикладом і молитовним заступництвом не злічити).

rodicy_st_teresyПапа Пій XI проголосив її блаженною у 1923р., а всього два роки потому канонізував. У 1927р. він проголосив її, разом зі св. Франциском-Ксаверієм, головною покровителькою католицьких місій.

У 1944р. Папа Пій XII проголосив її другою, разом зі св. Жанною д’Арк, покровителькою Франції. У 1999р. Папа Іван-Павло II проголосив св. Терезу Вчителем Церкви – третьою жінкою з цим титулом після св. Катерини Сієнської і св. Терези Авільської. Вона також є покровителькою ряду чернечих орденів та згромаджень, а також Лодзинської Архідієцезії.

В іконографії св. Тереза зображується на основі справжніх фотографій. Разом з нею часто зображують Дитятко Ісуса. Її атрибути: букет троянд, книга, перо для письма.

Католицька Церква згадує Малу Терезку 1 жовтня.

За матеріалами ILG

« »
Скринька для пожертв

Парафія святого Миколая

Copyright © 1898-2022 Усі права застережено.

Повне або часткове використання матеріалів сайту дозволяється лише за умови посилання
(для інтернет-видань - гіперпосилання) на https://www.snicola.net