Droga Neokatechumenalna

Już od 20 lat w parafii św. Mikołaja w Dnieprodzierżyńsku istnieją wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej. Droga, jako jedna z rzeczywistości Kościoła Katolickiego, zrodziła się w latach sześćdziesiątych zeszłego wieku podczas Soboru Watykańskiego Drugiego w barakach Madrytu w Hiszpanii. Droga powstała w środowisku ludzi prostych, ubogich, którzy nie ukrywali prawdy o sobie i ze szczerą nadzieją przyjmowali ewangeliczną Dobrą Nowinę. Po kilku latach Droga Neokatechumenalna rozprzestrzeniła się w parafiach Hiszpanii, Portugalii, Włoch. Na dzień dzisiejszy wspólnoty neokatechumenalne istnieją w ponad 100 krajach światu, a ich ilość przekracza 20 tysięcy. Statuty Drogi zostały zatwierdzone przez Papieża Benedykta XVI w 2008 roku. W Statucie wyznaczono że Neokatechumenat jest drogą która prowadzi wiernych do odkrycia bogactwa własnego Chrztu i dojrzałej wiary chrześcijańskiej.

Na razie w Dnieprodzierżyńsku są trzy wspólnoty neokatechumentalne. Do nich należą parafianie różnego wieku i stanu: wśród nich jest młodzież, małżeństwa, osoby samotne, dzieci. Każdego roku katechiści ze wspólnot neokatechumentalnych razem z proboszczem prowadzą w parafii katechezy – cykl spotkań dla dorosłych i młodzieży, których celem jest postawić osoby słuchające w świetle Nowiny ewangelicznej, pomóc im znaleźć drogę do Boga i Kościoła, pogłębić wiarę i dać nadzieję. Na takie katechezy zapraszane są parafianie i wszyscy chętni.

Już od kilku lat bracia ze wspólnot w okresie wielkanocnym prowadzą ewangelizację na placach miasta. Taka forma ewangelizacji jest odpowiedzią na wezwania Papieża Franciszka który podkreśla że Kościoł ma wyjść poza mury kościelne na spotkanie współczesnemu człowiekowi, zagubionemu i szukającemu odpowiedzi na fundamentalne pytania swojego życia – kim jestem, dlaczego żyję? Ewangelizacja na placach miejskich prowadzą bracia ze wspólnot na całym świecie – jako wyraz chrześcijańskiej radości i świadectwo zwycięstwa Jezusa Chrystusa nad śmiercią która otacza każdego człowieka.

« »
Скринька для пожертв

Парафія святого Миколая

Copyright © 1898-2022 Усі права застережено.

Повне або часткове використання матеріалів сайту дозволяється лише за умови посилання
(для інтернет-видань - гіперпосилання) на https://www.snicola.net