Чому три архангела? Тому що ангели завжди є відображенням Бога, відображенням Трійці. Єдине дозволене зображення Трійці – це Старозавітна Трійця – три ангели, які відвідали Авраама. Тому Церква згадує архангелів Михайла, Гавриїла і Рафаїла в один день.
Трьом Архангелам, імена яких згадані в Святому Письмі, присвячено спеціальне літургійне свято. Кожен з них символізує одну з трьох основних рис Бога: добро, розум і красу.
Рафаїл (грецьке ім’я, означає Бог зціляє Боже Зцілення. У кн. Товита він товаришував Товії в дорозі, звільнив Сару, майбутню дружину Товії, від нечистого духа і оздоровив очі Тобіі. Архангел Рафаїл є покровителем мандрівників, паломників, моряків, хворих та лікарів. В іконописі він зображується з палицею паломника у руках та/або з рибиною.
Михаїл, в перекладі з єврейської означає «Хто як Бог». Саме про нього говорить Святе Письмо, що він воїн Божий, який бився проти сатани та сил темряви, коли вони повстали проти Бога. З того часу Архангел Михаїл постійно бореться за справу спасіння, за славу Творця, за Його Церкву. У багатьох церквах римко-католицької церкви існує традиція, після Святої Меси вірні моляться до Архангела Михаїла з проханням про його захист та заступництво від нападок сатані та його війська. На іконах найчастіше зображується з мечем в руках, якім він пробиває сатану в образі дракона. Також його зображують з терезами в правій руці. Під час відходу душі на небеса, Архангел Михаїл супроводжує її та вимірює вчинки за життя, добрі та лихі.
Архангел Михаїл є покровителем десантників, військових, поліцейських, козаків, торговців моряків, хворих, хранитель католицької церкви, хранитель Ватикану, захисник єврейського народу, а також один із покровителів України і Київа.
Гавриїл, в перекладі з грецької це ім’я означає буквально «Всевишній – сила моя» або «Людина Божа». Гавриїл відкриває таємне знання Бога. У Старому Завіті архангел Гавриїл розкриває пророку Даниїлу таємниці майбутнього (Дан 8:16) і повідомляє про пришестя Месії через «сімдесят седмиць» (Дан 9:20-27).
Євангеліє від Луки повідомляє як Архангел Гавриїл з’явився в Храмі праведному Захарії, батькові Івана Хрестителя, і сповістив про народження в нього сина, сказавши «багато з його народження радітимуть, бо він буде великий перед Господом; не буде пити вина та п’янкого напою, і наповниться Духом Святим ще з утроби своєї матері » (Лк 1:13-17). Захарія висловив недовіру ангелу і за це той покарав його німотою. В шостий місяць після зачаття праведної Єлизавети святого Іоанна Предтечі Гавриїл був посланий Богом у Назарет до Діви Марії звістити їй благу звістку про майбутнє народження по плоті від неї Ісуса Христа (Благовіщеня): «А шостого місяця від Бога був посланий Ангол Гавриїл у галілейське місто, що йому на ім’я Назарет, до діви, що заручена з мужем була, на ім’я йому Йосип, із дому Давидового, а ім’я діві Марія. І, ввійшовши до неї, промовив: Радій, благодатная, Господь із тобою! Ти благословенна між жонами! Вона ж затривожилась словом, та й стала роздумувати, що б то значило це привітання. А Ангол промовив до неї: Не бійся, Маріє, бо в Бога благодать ти знайшла! І ось ти в утробі зачнеш, і Сина породиш, і даси Йому ймення Ісус. Він же буде Великий, і Сином Всевишнього званий, і Господь Бог дасть Йому престола Його батька Давида. І повік царюватиме Він у домі Якова, і царюванню Його не буде кінця» (Лк 1:28-33).
Архангел Гавриїл в іконописі зображується з лілією у руці. Він є покровителем поштарів, телебачення та радіо.
Католицька Церква згадує Архангелів Михаїла, Гавриїла та Рафаїла 29 вересня.